دوره های آموزشی موسسه عبارتند از :
-    شناخت ، ارزیابی و درجه بندی الماس                            Diamond Grading
در این دوره 40 ساعته ارزشگذاری یک الماس بر مبنای سیستم بین المللی براساس چهار فاکتور رنگ، میزان پاکی، تراش و وزن را خواهید آموخت.
می آموزید که چگونه تراش یک الماس و تناسبات بین قسمت های مختلف آن بر میزان درخشش و زیبایی و در نهایت ارزش آن موثر می باشد.
جزئیات تراش برلیان در سنگ الماس در اشکال گرد، مارکیز، اشک و اووال و چگونه قضاوت کردن در مورد polish و symmetry یک الماس را تجربه خواهید کرد.
می آموزید که چگونه می توان یک الماس سواره را اندازه گیری کرد و وزن آن را تخمین زد.
همچنین آشنایی با تکنیک های تراش مجدد و تاثیر آن بر زیبایی سنگ و محاسبه ارزش افزوده آن را فرا خواهید گرفت.
در این دوره بررسی جزئیات گواهی نامه های صادر شده از موسسات معتبر جهانی برای الماس های مختلف و اصطلاحات بکار گرفته شده و تفسیر دقیق آن را می آموزید.
روش های فرآوری بر روی الماس و تشخیص آنها از جمله مباحث مطرح در این دوره می باشد.
خواهید آموخت که چگونه می توان الماس های واقعی را از شبه الماس های تشخیص داد.
با صنعت الماس آشنا خواهید شد و می آموزید که چگونه الماس از معادن استخراج می شود و چه مسیری را می پیماید تا به صورت جواهری خیره کننده در دستان شما قرار گیرد.
اصطلاحات بکار گرفته شده در تجارت الماس، خرید و فروش و قیمت های روز و تشخیص کیفیت سنگ های بسیار ریز و هر آنچه که برای یک تجارت موفق نیاز است را در مدت کوتاه خواهید آموخت.
و در نهایت در آزمایشگاهی مجهز و کاملا استاندارد با تجهیزاتی مدرن صدها نمونه سنگ طبیعی الماس را با توجه به آموخته های خود درجه بندی خواهید کرد.
-    شناخت و تعیین هویت سنگ های رنگی                   Color Stones Grading
هدف از این دوره آموزش 60 ساعته آشنایی با روش های علمی شناسایی سنگ های رنگی می باشد و همچنین بررسی روش های مختلف فراوری سنگ های رنگی و روش های شناسایی آن و هرآنچه که مربوط به سنگ های رنگی می شود در این دوره آموزش داده خواهد شد. به دلیل گستردگی مطالب و تنوع گونه های مختلف سنگ های رنگی و بازدهی بهتر در کار عملی این بخش آموزشی به سه دوره تقسیم گردیده است:
    تشخیص هویت سنگ های رنگی
که شامل کلیه مباحثی است که مربوط به شناسایی سنگ می شود. در این دوره ضمن فراگیری در روش های تشخیص انواع سنگ های رنگی مطالبی از جمله فیزیک نور شیمی کریستالوگرافی سنگ ها و ده ها مطالب علمی دیگر را فرا خواهید گرفت و به صورت عملی در آزمایشگاه مجهز، صدها نمونه از انواع سنگ های طبیعی را با روش هایی که یاد گرفته اید آزمایش کرده و نوع آنها را تشخیص خواهید داد.
    تشخیص فراوری سنگ های رنگی و تشخیص سنگ طبیعی از مصنوعی
در این دوره آموزشی کلیه روش های فرآوری بر روی سنگ های رنگی بررسی خواهد شد و به تفکیک خصوصیات و جزئیات گوهرهایی که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند را آموزش خواهیم داد. همچنین انواع روش های مختلف سنتز سنگ های رنگی و نحوه شناسایی آنها را بررسی کرده و در آزمایشگاه روش های شناسایی سنگ های مصنوعی را تجربه خواهید کرد.

    تشخیص گوهرهای ارگانیک
            گوهرهایی که منشاء تشکیل آنها موجود زنده می باشد گوهرهای ارگانیک گفته می شود مانند             
              مروارید صدف کهربا مرجان و ...
              در این دوره کلیه اطلاعاتی که مربوط به شناسایی گوهرهای ارگانیک می باشد آموزش داده  
              خواهد شد. همچنین اطلاعات جامعی در مورد تشخیص و درجه بندی مهم ترین گوهر این            
              مجموعه یعنی مروارید در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.
-    مخراجکاری ( مرصع کاری)                                                     Gem Setting
آموزش توانایی سوار کردن انواع سنگ بر روی مصنوعات فلزات قیمتی و همچنین روش های صحیح پیاده کردن سنگ در 200 ساعت آموزش از اهداف این دوره می باشد که شامل:
آشنایی و کار با انواع ابزار مخراج کاری.
آشنایی با انواع قلم ها و کاربرد صحیح آنها.
آموزش انواع روش های سوار کردن سنگ های ریز به صورت قلم خور، چنگی، ریلی و کاسه ای.
آموزش انواع روش های سوار کردن سنگ های درشت به صورت دیواره ای، چنگی و نبشی.
روش های setting سنگ به صورت pave، invisible، flower.
آشنایی با روش Micro setting.
بررسی درجه سختی سنگ ها، کالیبره کرند سنگ و اطلاعات مفید راجع به سنگ های قیمتی.
روش های پرداخت کاری

-    طراحی طلا و جواهر( با نرم افزارماتریکس)   Jewelry Design                            
برنامه راینو ابزار بسیار قدرتمندیست که می توان به وسیله آن هر نوع طرح و ایده ای را پیاده نمود. بوسیله این برنامه با سرعت و دقت زیاد می توان هرنوع ایده ای را در محیط مجازی کامپیوتر با ابعاد بسیار کوچک و یا بزرگ و با هر میزان پیچیدگی به واقعیت تبدیل کرد. این برنامه قابلیت دریافت اطلاعات از انواع سخت افزارهای جانبی همانند اسکنرهای سه بعدی و انواع دیجیتایزرها را داشته و همچنین می توانند به طور مستقیم اطلاعات مربوط به ابعاد و مشخصات یک نمونه واقعی را در هر اندازه ای که باشد به برنامه منتقل کرد. از طرفی بعد از انجام مراحل مدل سازی مورد نظر در این برنامه می توان خروجی خود را به صورت دو یا سه بعدی، رندر تصویر سه بعدی با زاویه دید از هر جهت و در محیط دلخواه و یا حتی انیمیشن ارائه نمود و یا مدل طراحی شده را به وسیله دستگاه های  پرینتر سه بعدی مشاهده و یا با دستگاه های سی ان سی و سایر دستگاه های پیشرفته ساخت مدل موم مانند ان ویژن مستقیما جهت تولید و یا قالب سازی اقدام نمود.
-    Matrix یک پلاگین طراحی جواهرات جهت نرم افزار Rhinoceros می باشد. پلاگین ها ابزارهای جانبی هستند که شرکت های سازنده نرم افزارهایی مانند راینو این امکان را به دیگران می دهند تا آنها هم بتوانند در زمینه بهبود و گسترش دادن کار برنامه فعالیت داشته باشند و معمولا اکثر برنامه هایی که قابلیت تولید قطعه و یا نقشه و طرحی را دارند این خاصیت را در برنامه خود گنجانده اند.
همانطور که گفته شد کارآمدترین پلاگین طراحی جواهرات برای برنامه Rhino که محیط و ابزارهای تخصصی بسیار مناسبی را در اختیار کاربر طلا و جواهر قرار می دهد Matrix است. با کمک این پلاگین می توان طراحی های فوق العاده زیبا را در محیط راینو به صورت سه بعدی ایجاد کرده و آن را به صورت کاملا واقعی از زوایای مختلف نمایش داد به طوری که بیننده تصور کند که از یک قطعه طلا و یا جواهر واقعی عکس تهیه شده است.
علاوه بر آن توانایی محاسبه وزن کار طراحی شده با فلزات و عیارهای مختلف و همچنین وزن سنگ به کار رفته و در نهایت قیمت تمام شده کار از دیگر خصوصیات Matrix می باشد.
با تکنیک هایی که به شما آموزش داده می شود طرح خود را در محیط نرم افزار با ابعاد و اندازه های مورد دلخواه چه در مورد اندازه سنگ و چه در مورد میزان طلا پیاده نموده و هرنوع تغییری که می خواهید به راحتی انجام داده، رنگ سنگ ها را عوض کنید، تراش و شکل سنگ ها را تغییر دهید و کار تمام شده را به صورت کاملا واقعی مشاهده نمایید، سپس اطلاعات خود را به یکی از پیشرفته ترین دستگاه های اتوماتیک سه بعدی مدل سازی منتقل نموده و از طرح خود یک مدل واقعی تولید نمایید.
مدرسین این آموزشگاه از اساتید و طراحان در صنعت طلا و جواهر می باشند که در 60 ساعت تکنیک های یک کار عملی طراحی را به راحتی به علاقمندان یادگیری این نرم افزار انتقال خواهند داد.
         
-    ساخت پایه طلا و جواهر                                                     Making Jewelry
آموزش ساخت کلیه مصنوعات طلا و جواهر به صورت سنتی و دستی از روی ژورنال و یا طرح هایی که یک طراح جواهر آن را ارائه داده است در 120 ساعت هدف این دوره آموزشی می باشد. همچنین روش های ساخت یک قطعه طلا و یا جواهر با ابعادی که بتوان برای آن یک قالب اصلی جهت کار ریختگی تهیه کرد همراه با روش های محاسبه ابعاد آن از دیگر مباحث این دوره است.
محاسبات عیار بر مبنای سیستم های مختلف، ذوب کردن، نورد کاری، حدیده کشی، چکش کاری، اره کاری و معرق کاری، جوش کاری، سوهان کاری، پوست کاری و در نهایت پرداخت را آموزش خواهید دید.
آموزش انواع روش های جوش کاری با استفاده از چیدمان بر روی موم و گچ، ساخت قطعات ریلی، چنگی، دیواره ای، اژرکاری، روش های ساخت زیربندی و لامه بندی، مشبک و توخالی سازی.
روش محاسبه مقدار کسر طلا در هنگام ساخت.
روش های جلوگیری از هدر رفت یا پرت طلا در هنگام ساخت.
روش های جلوگیری از خشک و یا شکننده شدن طلا در حین ساخت و روش های برطرف کردن آن.
روش های ذوب براده ها و ذرات ریز طلا
روش های ساخت حلقه های مردانه و زنانه به صورت تک ودست و مدال، زنجیر، گردنبند، دستبند و گوشواره.
شناخت سنگ ها و مقاومت آنها در مقابل آتش، مواد شیمیایی، التراسونیک و آب کاری.

-    فروشندگی حرفه ای طلا ، نقره و جواهر           
Professional Jewelry, Gold and Silver Sales
در این دوره ضمن آموزش روش ها و اصول برخورد با مشتری کلیه اطلاعات علمی که یک فروشنده به آن نیاز داشته تا در هنگام معاملات طلا و جواهر بتواند از عهده حل بسیاری از سوالات برآید در قالب آموزش های حرفه ای در 20 ساعت در زیر مطرح خواهد شد:
روش محاسبات قیمت طلا با استناد به قیمت جهانی انس و دلار.
عیارسنجی و محاسبات تبدیلی عیار و محک زدن.
روش محاسبه قیمت نهایی یک قطعه بعد از ساخت، مخراجی و آبکاری.
مطالب اساسی در مورد سنگ های رنگی و همچنین شناخت سنگ ها با استفاده از شکل ظاهری و رنگ آنها.
مطالب اساسی در مورد الماس، محاسبه وزن الماس و انواع سنگ های رنگی سواره.
محاسبه قیمت یک قطعه جواهر با سنگ و بدون سنگ و میزان درصد سود آن.
روش های اتیکت کردن مصنوعات طلا و جواهر.
محاسبه قیمت اتیکت و درصد تخفیف.
بنکداری، کیفی و مغازه داری.
اطلاعات ساخت یک قطعه به صورت دستی، ریخته گری، تعمیرات و آبکاری.
آشنایی با انواع سکه های طلا.
آشنایی با قوانین صنفی ، مالیات ، بیمه وکار
محاسبات مربوط به معاملات مدت دار.
آشنایی با حدود قیمت انواع سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی.
روش های توزین فلزات و سنگ های قیمتی و آشنایی با واحدهای آن.
و کلیه مهارت هایی که یک فروشنده حرفه ای به آن نیاز خواهد داشت.

-    ریخته گری فلزات قیمتی                                                          Jewelry Casting
ریخته گر به فردی اطلاق می شود که توانایی تکثیر فلزی یک نمونه را داشته باشد یا به بیان دیگر با استفاده از مدل اصلی که قبلا ساخته شده است بتواند با مهارت ریخته گری به تعداد دلخواه تولید کند.در این دوره یک هنرجو مراحل زیر را در 50 ساعت آموزش خواهد دید:
ساخت قالب نگاتیو از روی نمونه اصلی با استفاده از انواع لاستیک های مخصوص و روش های گوناگون کار با این قالب ها.
روش های تزریق موم در لاستیک با سیستم سنتی و پیشرفته.
سایز کردن انگشترهای مومی و ایجاد تغییرات بر روی مدل های مومی.
سیستم wax setting یا مخراج کاری سنگ بر روی موم.
روش شاخه کردن موم های تولید شده.
پر کردن سیلندر با گچ به روش های مختلف مانند:
وکیوم، میکسر، ویبره و سیستم اتوماتیک همراه با روش محاسبات دقیق.
موم گیری توسط موم گیر بخار.
آموزش روش های علمی میزان ترکیب فلزات مختلف جهت بدست آوردن عیار موردنظر و آماده سازی فلز تزریقی که می تواند طلا یا نقره و یا هر فلز دیگری باشد به دو روش ذوب دستی و القایی و همچنین روش های محاسبه میزان وزن فلز تزریقی در قالب.
تزریق فلز به سیلندر توسط روش های مختلف مانند:
وکیوم، سانتریفیوژ و سیستم ذوب القایی در محیط وکیوم با فشار مضاعف گاز آرگون به صورت اتوماتیک با دستگاه پیشرفته casting.
آموزش مراحل جدا کردن گچ از فلز ریخته شده توسط دست و دستگاه واتر جت همچنین مراحل تفکیک و تمیزکاری، اسید کاری، جوش کاری، پوست کاری و در نهایت پرداخت کاری به طرق مختلف شامل روش ساچمه گردان و مغناطیس، توربو یا ottec که استفاده از نوعی سرامیک و گرانول پوست گردو می باشد و همچنین آموزش روش استفاده از موتور پرداخت توسط انواع فرچه مویی، سیمی، نمدی و نخی.
در نهایت شستشو دستی، التراسونیک و خشک کردن.
تولید انبوه با استفاده از یک نمونه اصلی مهارت هنرجو در انتهای دوره آموزش می باشد. این آموزشگاه مجهز به تمامی دستگاه ها و ابزارآلات پیشرفته بوده و هنرجو با کلیه روش های ریخته گری آشنا خواهد شد.

-    تعمیرکاری فلزات قیمتی و جواهرات                                     Jewelry Repair
در این دوره هنرجو روش های تعمیر کلیه مصنوعات طلا و جواهر را فرا خواهد گرفت. جزئیات این دوره آموزشی شامل جوش کاری، ساخت قاب های دیواره ای، چنگی و همچنین ساخت رینگ های ساده، سایز کردن انگشتر، اضافه کردن و یا تعویض بازو انگشتر، سوهان کاری، جوش کاری های تخصصی و پیچیده و در نهایت عملیات ساده جواهرسازی خواهید دید.
هنرجویان این دوره کار با لوازم ذوب کاری، نورد کاری، حدیده کشی، پوست کاری و پرداخت کاری را تجربه خواهند کرد.
مقاومت و دوام سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در مقابل حرارت، اسیدها و دیگر مواد شیمیایی، التراسونیک و آب کاری از دیگر مواردیست که در این دوره آموزش داده می شود.


-    آبکاری                                                                                                  Plating
آموزش روش های آبکاری تخصصی به صورت تئوری و عملی شامل مواردی مانند:
پرداخت کاری، التراسونیک و شستشو، چربی گیری، آب کاری به روش های وان و قلمی.
روش های ساخت و تهیه محلول مناسب جهت آب کاری با حداکثر کیفیت.
اطلاعات اولیه در خصوص سنگ های قیمتی و بررسی مقاومت آنها در مقابل التراسونیک، اسید و محیط آب کاری.
روش های عیار کردن محلول آب کاری.
شناخت عیوب آب کاری یک قطعه جواهر و طرق رفع آن ها.
روش لاک زدن و آب کاری چند رنگ.
روش سند بلاست کردن قطعات و شناخت سختی سنگ های مختلف.
-    طراحی کلاسیک طلا و جواهر
Classic Jewelry Design                                                                                
تکنیک های طراحی طلا و جواهر و به تصویر کشیدن آنچه در ذهن خلاق یک هنرمند آفریده می شود هدف این دوره آموزشی در 40 ساعت می باشد. سرفصل ها عبارتند از :
اجرا و تمرین مبانی هنرهای تجسمی.
شکل دهی و ترکیب اشکال مختلف.
ترسیم هندسی مرایا (پرسپکتیو)
طراحی آویز و مدال
طراحی گوشواره
طراحی و ترسیم اشکال مختلف گوهرها.
طراحی و ترسیم انواع انگشتر.
ترسیم فنی زیورآلات.
طراحی یک نمونه نیم ست زیورآلات.
طراحی یک نمونه سرویس زیورآلات.
و هرآنچه که یک طراح طلا و جواهر به آن نیازمند است تا طرح خود را طوری نمایش دهد تا یک سازنده بتواند آن را به صورت عملی پیاده نماید.

گوهر تراشی :                                                                              Gem Cutting          
این دوره شامل دو ترم مجزا در 200 ساعت به شرح زیر می باشد:
1) گوهرشناسی سنگ های نیمه قیمتی (تراش دامله) شامل:
آشنایی با دستگاه های برش سنگ و کاربرد انواع تیغه های برش کاری.
قواعد تراش دامله و نحوه کار با دستگاه های تراش سنگ.
شناخت کریستالوگرافی سنگ و نحوه طراحی و آماده سازی سنگ جهت برش.
نحوه ایجاد فرم دامله در سنگ و آموزش پولیش کاری.
آموزش قواعد ترمیم سنگ.
2) گوهرتراشی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی (تراش زاویه ای) شامل:
آشنایی با انواع تراش های زاویه ای یا پخ دار (faceted).
آشنایی با استانداردهای تراش زاویه ای.
نحوه کار با دستگاه و ابزار تراش زاویه ای و نحوه برش سنگ های قیمتی و بلورها.
نحوه ایجاد زاویه و اشکال مختلف.
اصول پولیش کاری سنگ های قیمتی و آشنایی با ابزار آن.


دوره های آمادگی جهت المپیادهای جواهرسازی
هدف از تشکیل این دوره آموزشی ارتقاء سطح علمی هنرجویانی است که قصد شرکت در رقابت های بین المللی جواهرسازی را دارند. همچنین افرادی که مایل هستند سطح مهارت خود را در حد بین المللی افزایش دهند بدون محدودیت سنی می توانند در این کلاس ها شرکت نمایند. سن افراد با هدف شرکت در مطابقات المپیاد باید حداکثر 20 سال باشد تا فرصت لازم در راهیابی به رقابت های بین المللی که شرط سنی آن زیر 23 سال در هنگام مسابقات می باشد داشته باشند. افرادی که در سنین پایین تمایل به برنامه ریزی طولانی مدت جهت آموزش ابتدایی و پیشرفته در نهایت راهیابی به مسابقات را دارند میتوانند از تجربیات مدیران این مجتمع استفاده نمایند.
رئوس مطالب آموزشی در این دوره عبارت است از:
نقشه خوانی حرفه ای، دقت در پیاده سازی اندازه ها.
روش های افزایش مهارت در قسمت های اره کاری، جوش کاری حرفه ای، سوراخ کاری، آژر کاری.
ساخت قطعات دقیق با حداقل میزان خطا در اندازه ها در حد صدم میلیمتر.
تامین پروژه های ارائه شده توسط کشورهای مختلف شرکت کننده در المپیادهای جهانی.
آشنایی با قوانین مسابقات جهانی.
روش های کاهش استرس در هنگام مسابقات.
آشنایی با اصطلاحات بین المللی جواهرسازی به زبان انگلیسی.


جواهر شناسی

اطلاعات تماس

خیابان امادگاه.جنب قنادی بابک یزدی.کوچه بابک.انتهای کوچه.نبش بن بست شهاب پلاک 43
031-32227299 - 32231931 - 09365034672
shisheboran@gmail.com
09394450047